ზელენსკი: უკრაინა და რუსეთი აშშ-ის მონაწილეობით ცეცხლის შეწყვეტის მონიტორინგზე თითქმის შეთანხმდნენ
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ ჟენევის მოლაპარაკებებზე ცეცხლის შეწყვეტის მონიტორინგის პერსპექტივებთან დაკავშირებით გარკვეული პროგრესი შეინიშნება, თუ შეთანხმება მიიღწევა და პოლიტიკური ნება იქნება. ამის შესახებ სახელმწიფოს მეთაურმა ჟურნალისტებს WhatsApp-ზე ხმოვანი შეტყობინებით განუცხადა.
როგორც პრეზიდენტმა აღნიშნა, მოლაპარაკებები ორ მიმართულებაზე იყო ფოკუსირებული - სამხედრო და პოლიტიკურ. ზელენსკის თქმით, „სამივე მხარე სამხედრო მიმართულებით კონსტრუქციული იყო“.
„მეტი დეტალი ჩემი ჯგუფის დაბრუნების შემდეგ გახდება ცნობილი. თუმცა ახლა ეს არის ის, რაც მოვისმინე: პრინციპში, სამხედროებს ესმით, თუ პოლიტიკური ნება იქნება, როგორ აკონტროლონ ცეცხლის შეწყვეტა და ომის დასრულება. ისინი იქ თითქმის ყველაფერზე შეთანხმდნენ. მონიტორინგში აუცილებლად ჩაერთვება ამერიკული მხარე. ვფიქრობ, ეს კონსტრუქციული სიგნალია“, - ხაზგასმით აღნიშნა ზელენსკიმ.
ამავდროულად, ზელენსკის თქმით, უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსმა, გენერალმა ანდრეი გნატოვმა ჟენევიდან დაბრუნების შემდეგ ამ პროცესის ყველა სხვა დეტალის, კერძოდ, მონიტორინგის ადგილისა და მეთოდის, ასევე ტექნიკური ნიუანსების შესახებ მას უნდა მოახსენოს.
რაც შეეხება პოლიტიკურ კომპონენტს, პრეზიდენტის თქმით, განიხილება ყველა მგრძნობიარე საკითხი - აღმოსავლეთი, სანქციები და ა.შ. მან ასევე განაცხადა, რომ დელეგაცია დაბრუნების შემდეგ უფრო ყოვლისმომცველ ანგარიშს წარადგენს:
„ჩვენ ვხედავთ, რომ არის განვითარება, მაგრამ ამ ეტაპზე პოზიციები განსხვავებულია, რადგან მოლაპარაკებები რთული იყო. ამიტომ, ჩემი ქვეჯგუფიც გამიზიარებს ყველა ამ ნიუანსს“, - დასძინა სახელმწიფოს მეთაურმა.
ზელენსკიმ დაასკვნა, რომ სამხედრო მიმართულებით პროგრესი არსებობს, ხოლო პოლიტიკური მიმართულებით დიალოგი მიმდინარეობს.
„ჩვენ შევთანხმდით წინსვლაზე, შევთანხმდით გაგრძელებაზე. სამხედრო ნაწილისგან განსხვავებით, იქ არანაირი პროგრესის შესახებ არ მსმენია. თუმცა, კიდევ ერთხელ ხაზს ვუსვამ, ჩემმა ჯგუფმა თქვა, რომ ყველაფრის ტელეფონით მოხსენება არ შეუძლიათ - სურთ, მაგრამ ჯერ არ შეუძლიათ. მათი დაბრუნების შემდეგ მეტს გავიგებთ“, - ხაზგასმით აღნიშნა ზელენსკიმ.