„ეს უსამართლობაა“ - ზელენსკიმ განაცხადა, რომ ტრამპი მასზე გადაჭარბებულ ზეწოლას ახდენს
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ განაცხადა, რომ აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი მასზე ზედმეტ ზეწოლას ახდენს, რათა დააჩქაროს კიევსა და მოსკოვს შორის თითქმის ოთხწლიანი ომის დასრულება.
ამერიკულ გამოცემა Axios-სთან ინტერვიუში ზელენსკიმ ხაზი გაუსვა, რომ „უსამართლობად“ მიაჩნია ის, რომ ტრამპი საჯაროდ მოუწოდებს უკრაინას დათმობებისკენ მაშინ, როდესაც მსგავსი მოთხოვნები რუსეთის მიმართ არ ისმის.
„იმედი მაქვს, რომ ეს მხოლოდ მისი ტაქტიკაა და არა გადაწყვეტილება“, - განაცხადა ზელენსკიმ ჟენევაში უკრაინის, რუსეთის და აშშ-ის წარმომადგენლების მოლაპარაკებების დროს ტელეფონით ჩაწერილ ინტერვიუში.
ტრამპმა ორჯერ მიანიშნა, რომ კიევმა უნდა გადადგას აუცილებელი ნაბიჯები სამშვიდობო პროცესის წარმატების უზრუნველსაყოფად. „უკრაინა სწრაფად უნდა მიუჯდეს მოლაპარაკებების მაგიდას. სულ ეს არის, რასაც ვამბობ“, - განუცხადა მან ჟურნალისტებს Air Force One-ის ბორტზე.
ამავდროულად, ზელენსკიმ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მისი პირადი კონტაქტები ამერიკელ მომლაპარაკებლებთან - ტრამპის სპეცწარმომადგენელ სტივ უიტკოფთან და ჯარედ კუშნერთან - ურთიერთპატივისცემით და მსგავსი ზეწოლის გარეშე მიმდინარეობს.
„ჩვენ ერთმანეთს პატივს ვცემთ“, - აღნიშნა ზელენსკიმ და დასძინა, რომ ის „ისეთი ადამიანი არ არის“, რომელიც ზეწოლას ადვილად დანებდება.