Spiegel: უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურეები, რომლებსაც საბრძოლო გამოცდილება აქვთ, გერმანელ ჯარისკაცებს გაწვრთნიან
გერმანიის თავდაცვის სამინისტრო საკუთარი ჯარების საბრძოლო მზადყოფნის გაზრდის მიზნით, გერმანიის შეიარაღებული ძალების გაწვრთნისთვის უკრაინელი ჯარისკაცების დაქირავებას გეგმავს.
გამოცემა „შპიგელის“ ცნობით, საბრძოლო გამოცდილების მქონე უკრაინელი სამხედრო მოსამსახურეები გერმანული არმიის ჯარისკაცებს დრონების მართვასა და საბრძოლო ოპერაციებში გაწვრთნიან.
როგორც გამოცემის თანამოსაუბრეები იუწყებიან, უკრაინასთან მოლაპარაკებები იმის შესახებ, თუ როგორ შეუძლია გერმანიას ისარგებლოს უკრაინის არმიის საბრძოლო გამოცდილებით, 2025 წლიდან მიმდინარეობს.
გეგმა ითვალისწინებს „უკრაინელი ჯარისკაცების საბრძოლო გამოცდილების ინტეგრირებას სამხედრო საგანმანათლებლო დაწესებულებებში არმიის წვრთნებში“. უკრაინელი ჯარისკაცები საბრძოლო ოპერაციების დროს მიღებულ პრაქტიკულ ცოდნას, საბრძოლო დრონების გამოყენებისა და მტრის თავდასხმებისგან თავდაცვის გამოცდილებას გერმანიის არმიას გაუზიარებენ.
„ამჟამად ნატოში არავის აქვს უკრაინაზე მეტი საბრძოლო გამოცდილება. ჩვენ ეს უნდა გამოვიყენოთ“, - განაცხადეს გერმანელმა ოფიცრებმა.
როგორც მედია წერს, წვრთნების ჩატარების ზუსტი დეტალები ჯერ უცნობია. მოსალოდნელია, რომ უკრაინელი ჯარისკაცები, რომლებსაც საბრძოლო გამოცდილება აქვთ, რაც შეიძლება მალე ჩავლენ გერმანიაში და შეუერთდებიან ქვეითი ქვედანაყოფების წვრთნებს.
„ძალიან მოკლე დროში უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა შეიმუშავეს შედარებით მარტივი სისტემები საბრძოლო ოპერაციების დაგეგმვისა და საკუთარი ძალების მართვისთვის, რომელთა გამოყენება, როგორც წესი, შესაძლებელია ჩვეულებრივ მობილურ ტელეფონებზე აპლიკაციების სახით. საბრძოლო მასალის მარაგების შევსება და დაჭრილების ევაკუაცია, ასევე, ორგანიზებულია ასეთი აპლიკაციების მეშვეობით“, - აღნიშნავს გამოცემა.
ამავდროულად, ბუნდესვერის სისტემებისგან განსხვავებით, რომლებიც მშვიდობიან დროს შეიქმნა და ტექნიკურად ძალიან რთულია, უკრაინულმა პროგრამებმა უკვე დაიმკვიდრა თავი ფრონტის ხაზზე და მუდმივად იხვეწება.